Kā darbojas mekletājsistēmas
Ja mēs vēlamies ietekmēt meklētājsistēmu, mums jāsaprot, kā darbojas meklētājsistēmas. Sāksim ar pamatprincipiem.
Meklētājsistēma NEMEKLĒ internetā:
Daudzi domā, ka tik līdz tiek uzdots jautājums Google, tas sāk meklēt attiecīgās mājas lapas visā plašajā internetā. Tā gluži tas nav. Lai parādītu atbildi uz Jūsu pieprasījumu, Google izmanto iepriekš apkopotu meklēšanas datu bāzi. Tajā glabājas miljoni un miljardi dažādu mājas lapu, kas strukturētas pēc atslēgvārdiem un kontekstiem.
Kā mājas lapas nokļūst Google meklēšanas datu bāzē?
Datu bāzes sagatavošanai meklētājsistēmas izmantoto programmas – zirnekļus (web crawler). Tie rāpo pa tīmekli, skenē tekstus, attēlus un saites. Izskatās tas sekojoši – Jūsu mājas lapā ienāk zirneklis. Visu tekstu viņš saskalda atsevišķos vārdos, veic attēlu apstrādi, kopē saites, kas novirza uz citām saitēm rindas sarakstā. Pēc tam viņš pārvietojas uz nākamo mājas lapu rindā un to analizē. Tādā veidā, sekojot vietnēs atrastajām saitēm, viņš pārvietojas internetā.
Kā Google rāda meklēšanas rezultātus?
Zirneklis veic teksta apstrādi, izmantojot dažādus algoritmus. Piemēram, zirneklis skaita, kādi vārdi, cik bieži un kādās vietās ir sastopami tekstā. Pēc tam programma izveido frekvenču tabulas, uz kā pamata atjauno meklēšanas datu bāzi. Procesu, kad dati no mājas lapas nokļūst meklēšanas datu bāzē, sauc par indeksēšanu.
Rezultātā, kad cilvēks raksta pieprasījumu “nopirkt klēpjdatoru”, meklētājsistēma nemeklē visā internetā, bet izvēlās atbilstošas mājas lapas, kurās ir vārds “klēpjdators” un mājas lapu, kas līdzinās internetveikalam, kurā ir poga “nopirkt” (vai šī vārda sinonīms).
Kas jādara, lai mana mājas lapa nokļūtu meklēšanas datu bāzē?
Nepieciešams uzaicināt robotus. To var panākt:
- Pievienojot Jūsu mājas lapā dažas saites no citām vietnēm
- Atverot Jūsu mājas lapu ar Google Chrome palīdzību
- Reģistrējot mājas lapu Google webmaster tools – https://www.google.com/webmasters/tools/submit-url?hl=en_uk
Pēc neilga laika arī Jūsu mājas lapa parādīsies meklēšanas rezultātos.
Kā pārbaudīt, vai mana mājas lapa ir nokļuvusi meklēšanas datu bāzē?
Ievadiet meklētājā speciālu komandu:
- site:domain.lv – redzēsiet visas Jūsu mājas lapas, kas darbojas meklēšanā
- cache:domain.lv – zirnekļa saglabātā vietnes lapa.
Nākamajā rakstā mēs runāsim par to, kas ir ranžēšana un atbilstība. Kāpēc dažas mājas lapas atšķirībā no citām atrodas meklēšanas rezultātu sākumā? Kā Google saprot, ko tieši Jūs meklējat?